FRIDAY 11 MAY 2018, 8.30AM – 4.40PM

CROWNE PLAZA HUNTER VALLEY – 430 Wine Country Dr, Lovedale NSW 2325

Cessnock Community of Great Public Schools and RDA Hunter are staging two days of not to be missed STEM workforce and education conferences in May 2018.

The Cessnock Community of Great Public Schools Future Focused Learning STEM Conference to be held on Friday 11th May at Crowne Plaza Hunter Valley will be staged in conjunction with RDA Hunter’s STEM Workforce Conference on the 10th May 2018 at Crown Plaza Newcastle. Discounted two-day package rates available.

The Cessnock Community of Great Public Schools Future Focused Learning STEM conference will bring together representatives from primary, secondary and tertiary education institutions, industry and key players in the STEM fields. It aims to provide schools with the knowledge and expertise to develop and implement world class STEM education programs in partnership with industry.

WHO SHOULD ATTEND

– Primary and secondary school teachers
– School and educational leaders
– Unversity, TAFE and RTO’s
– STEM experts in education and training
– Business and industry groups

PLATINUM SPONSORS

EVENTS AND COSTS

– CCGPS Conference 11th May $330
– RDA Hunter STEM Workforce Confence $275
– Two day conference package $550
– Gala Dinner $165

SUPPORTED BY

PROGRAM OF EVENTS

SESSION 1 PLENARY SESSION
9:00am – 10:30am
Sponsored by The NSW Department of Education

8.00am Delegate Registration Opens

9:00am  – 9:15am Master of Ceremonies – Dr Scott Sleap

Open Conference
Welcome Guests and Speakers
Housekeeping
Acknowledgement of Country
Cessnock Community of Great Public Schools

9:15am – 9:40 Keynote Meg Brighton (Deputy Director General ACT Department of Education) National Perspective: STEM School-Industry Forum COAG

9:40am – 10:05 Keynote  Lila Mularczyk  (Director, Secondary Education at the NSW Department of Education) NSW Perspective on STEM Education

10:05am – 10:30 Keynote  Sally Ann Williams (Google Australia and NZ) Industry Perspective on STEM Education

10:30am – 10:55am Keynote Eddie Woo (NSW Department of Education) – Education in the YouTube age: Lessons from Wootube

10:55am – 11:15am Morning Tea and Expo Time

SESSION 2  KEYNOTE BREAKOUT SESSION
11:15am – 11:55am
Sponsored by The University of Newcastle
(Delegates choose from one of the 10 Breakouts)

Tim Kitchen (Adobe) – Focusing on creative problem solving skills will enhance employability in the age of automation
Scott Sleap (Cessnock Academy of STEM Excellence) – Advancing the Next Generation in STEM
Judy Anderson (University of Sydney) – STEM Academy
Cessnock East Primary School – EOS Problem and Inquiry Based Learning
Micheal Myers (REA Foundation) – Building a STEM World Champion

Sally-Ann Williams(Google)/Heather Catchpole (Refraction Media) – Securing and Sustaining Successful STEM Partnerships
Kerry Sheehan (NESA)  – New Stage 6 Science & Depth Studies
Ashley Cox (UAVAIR) – Drones in Schools: Managing risk, maximising opportunity and meeting learning outcomes
Matt Scott (Canobolas Rural Technology High School) – Setting Up a STEM Program I Your School
Peter Nikoletatos (Optus) – National Industry and Innovation Lead, Education and Local Government

11:55am – 12:15pm Short Break and Expo Time

SESSION 3  KEYNOTE BREAKOUT HANDS ON WORKSHOPS
12:15pm – 1:25pm
(Delegates choose from one of the 11 hands on workshops, a number are repeated in session 4)

Leanne Cameron (Southern Cross University) – Exploring the ‘Thinking’ concepts in the new NSW Technology Curriculum
Luan Heimlich (First Robotics) – First Lego League Workshop
Peter & Ruth Thompson (Don’t Panic) – Scratch Programming K-6
Cessnock East Primary School – Green Screen Video Workshop
Jenine Beekhuyzen (Tech Girls Movement) – Entrepreneurship 101

Peter Pentland (ATSE) – STELR Program
Lewis Quill (Obelisk Systems)  – Mars Rover Programming Workshop
Glen Lawrence (Whitebridge High School) – Design Thinking Workshop (TBC)
Shelley Wilson (SMART)  – Science & Engineering Challenge – Let’s Compete!
Matt Connelly (ME3D Printers) – Seed3D and 3D Printing for Design Workshop
Dean Hannah (Excite and Educate) – Bottle Rocket & AVC Workshop

1:25pm – 2:10pm LUNCH & EXPO TIME

SESSION 4  KEYNOTE BREAKOUT HANDS ON WORKSHOPS
2:10pm – 3:20am
(Delegates choose from one of the 11 hands on workshops, a number are repeated from session 3)

Leanne Cameron (Southern Cross University) – The Ultimate STEM Project: The Rube Goldberg Machine
Luan Heimlich (First Robotics) – First Lego League Workshop
Peter & Ruth Thompson (Don’t Panic) – Scratch Programming K-6
Amanda Hogan (Australian Computing Academy) – Digital Technologies in the new Science and Technology (K-6) and Technologies (Mandatory) Year 7-8 syllabuses Workshop
Jenine Beekhuyzen (Tech Girls Movement) – Entrepreneurship 101

Ivan Demidov (Virtual Perspective Pty Ltd) – Behind the Scenes of Making Virtual Reality Content
Lewis Quill (Obelisk Systems)  – Mars Rover Programming Workshop
Dr Tim Kitchen – Making STEM Fun with Adobe
Ken Jordan (St Peter’s) – How to Become a National Champion in the Science and Engineering Challenge
Amy Cosby (CQ University) – Smart Farming
John Phillips & Julian Dinsdale (Aust STEM) – Kookaberry Stage 4 Workshop

SESSION 5  Q and A Couch Session
3:40pm – 4:40pm

PANEL
Master of Ceremonies Adam Spencer
Meg Brighton – ACT Department of Education
Eddie Woo – Cherrybrook Technology High
Tim Kitchen – Adobe
Sally-Ann Williams – Google
Professor Brett Ninness – The University of Newcastle
John Phillips – Warren Centre

4:40pm – 5:30pm Engineers Australia Networking Session with Wine Tasting (McGuigan Wines Pokolbin)

Kookaburra STEM Expo

The Kookaburra Educational Resoures STEM Expo will bring together a range of leading STEM educational suppliers. It will also highlight some outstanding secondary and primary schools with interactive displays. Students and teachers from these schools will be on hand to discuss how their STEM programs are having positive impacts on student learning and engagement.

STEM Suppliers Featured

Kookaburra Educational Resources (TETRIX®
Robotics, Pitsco CO2 Dragsters & Straw Rockets,
PowerAnchor STEM Projects & much more)
LST Group (Laser and 3D Solutions)
TechSoft 3D (3D Development Tools)
Tribotix (Robotic Systems)
Excite and Education (Bottle Rocket Launchers)
ME3D (Educational 3D Printers)
Modern Teaching Aids – (National Distributors for Lego Education,  ICT/STEM Resouces K-12, including; Dash Robotics, Drones, SAM Lab, etc.)
Modern Teaching Aids MTA
SLAM Education – (Afterschool STEM Education Providers)
UON SMART Program
Obelisk Systems – (Mars Rover Robotics Program)
Adobe Education
Australian Mathematical Sciences Institute